KOMPUTEROWE SZABLONY ODZIEŻOWE – tworzenie i stopniowanie

1. TWORZENIE SZABLONÓW ODZIEŻOWYCH

Szablony komputerowe powstają w systemie Garment CAD Richpeace, moduł DGS (Design and Grading System). Oprogramowanie to służy do kompleksowego opracowywania modeli, przygotowywania szablonów nowych wzorów i modelowania już istniejących.

Szablony zapisywane są w formacie DXF lub AAMA, i nadają się do edycji także w innych dostępnych oprogramowaniach typu garment CAD (np. Gerber, Lectra, Gemini, InvenTex).

Edycja w niektórych zaawansowanych programach graficznych otwierających pliki DXF też jest możliwa. Doświadczeni graficy po otrzymaniu plików DXF potrafią nałożyć na nie grafikę, celem pełnej sublimacji białego materiału.

Używając systemu komputerowego do tworzenia szablonów można je kontrolować, dzięki udoskonalonej funkcji do wykonywania pomiarów, porównywania długości, sprawdzania przyrostów szablonów wystopniowanych, automatycznego uaktualniania modyfikowanych wymiarów elementów.

Łatwo można zmodyfikować szablony już wystopniowane, z jednoczesną zmianą wszystkich rozmiarów lub jednego wybranego rozmiaru, a także automatycznie tworzyć szablony na klejonki z szablonów tkaniny zasadniczej z możliwością jednoczesnego wykonania kilku szablonów (np. podklejenie dołu modelu).

Do przygotowania szablonu odzieżowego niezbędny jest projekt, w postaci rysunku, opisu lub gotowego ubrania. Im więcej szczegółów o projekcie zostanie ustalonych, tym łatwiej jest stworzyć szablon.

2. KOMPUTEROWE STOPNIOWANIE SZABLONÓW

Stopniowanie szablonów odzieżowych powstaje w tym samym modułe oprogramowania DGS (Design and Grading System). Pozwala on na dowolne stopniowanie szablonów: proporcjonalne w/g takich samych wartości stopniowania lub progowe, w/g zróżnicowanych przyrostów w poszczególnych rozmiarach.

Ilość i nazwa rozmiarów są do wyboru, np. 34/36/38/40/42/44/46/48…… itd., lub XS/S/M/L/XL/2XL…..itd.,  a stopniować można zarówno w obwodach, jak po długości.

Prawidłowo wystopniowane szablony muszą być zgodne z tabelą rozmiarową Klienta, którą powinien dostarczyć przy zamawianiu usługi. Stopniuje się zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami konstrukcji odzieży. Stopniowanie może być regularne, lub nieregularne, w zależności od zapotrzebowania.

Składanie zamówień na szablony i stopniowanie – tutaj

3. WYDRUK SZABLONÓW NA PLOTERZE

Szablony drukujemy (plotujemy) na papierze z klejem  na ploterze o szer. 160 cm,

lub przesyłamy je Klientowi w wersji elektronicznej jako plik plt do samodzielnego wydruku na ploterze.

Więcej informacji o drukowaniu szablonów – tutaj